Rubriky
Fotografie týdne
Neexistují žádná hodnocení mezi
Prosinec 9, 2019, 00:00 00 a
Prosinec 16, 2019, 00:00 00.
Prosinec 2019
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Návštěvy
TOPlist

Péče a krmení

Péče, krmení, zdraví…

 • Před koupí VŠSP jsem psy již v minulosti měl, nebyli to však psi s PP. Mám však za to, že všichni psi potřebují stejnou péči bez ohledu na to, zda mají PP či nikoli.
 • Je mnoho mýtů a polopravd, které se kolem chovu psů vyskytují. Dávat psům kosti? Může být celoročně venku? Můžu psa chovat doma v kleci? Je granulované krmení to nejlepší? Můžu krmení měnit? Atd…
 • Níže si můžete přečíst, jak se o naše psy staráme my. Neberte to prosím jako jedinou a naprosto správnou cestu. Naši psi jsou zdraví a daří se jim dobře, a to bereme jako úspěch.

 

Je toto plemeno dobrá volba pro mě?

 • Velký švýcarský salašnický pes je opravdu velké plemeno. Náš Bak Váží kolem 65 kg a Feggi asi 55 kg. Jejich kohoutková výška je cca 70 cm! Je to skutečně dobře stavěný a statný pes.
 • Když jsme si Baka pořizovali, bydleli jsme v bytě v centru Prahy. Když jsme si jej přivezli domů, vážil 10 kg. V té době jsme dostavovali RD a mysleli jsme, že se budeme stěhovat do 1 měsíce, ale jak to bývá, stavba se trochu protáhla a Bak tedy vyrůstal v bytě. Naštěstí jsem pracoval pár minut od domova, takže jsem psa každou chvilku venčil. Toto píši z toho důvodu, že si nejsem jitý, jestli je toto plemeno vhodné do bytu. Je velký a podle toho vypadá i jeho loužička! Psa jsem naučil vyprazdňovat se „na povel“, ale ne vždy se to chudáčkovi povedlo. Strkat mu čumák do loužičky či něco podobného neexistuje!!! Pes je čistotné zvíře, co si asi o Vám pomyslí, když mu budete strkat čumák do loužičky. Pes se jednoduše čistotě naučí, ale čas od času je třeba čekat nějakou neplechu. Já jsem psa naučil doma čůrat a kakat na zdravotnickou podložku (dává se např. na postel lidem, kteří již nedokáží udržet moč), která se dá koupit ve zdravotnických potřebách či zoomarketech. Ve velkých městech je mnoho lidí, kteří mají velká plemena psů v bytech, ale u tohoto plemene jsem jasně viděl rozdíl v chování v bytě, či když mohl běhat volně po zahradě…
 • Musím také uvést, že vzhledem k jeho velikosti, toho pes celkem dost sežere. Pokud budete krmit pouze granulemi, dá se očekávat, že pytel kvalitního krmení (12-15 kg dle značky) vyjde od 900 do 2000 Kč. Levněji krmení koupíte na internetu. Já pro své psy krmivo kupuji např. na www.profizoo.cz, www.korunka.cz, www.vetamix.cz aj.

Fenka nebo pes?

 • Pes je vetší, mohutnější, těžší, více toho sežere. Hlídají obě pohlaví, ale pes má přeci jen větší respekt. Fenky čůrají tehdy, když potřebují, psi častěji, neboť si značkují své teritorium. Fenky zhruba tři týdny hárají a může se stát, že budou nechtěně oplodněny. Psa naopak lákají hárající fenky. V tomto období, kdy v blízkosti hárá fena, pes často méně žere a navíc Vám může za fenou utéct.
 • Fenky jsou zpravidla dražší, než psi, jedná se o rozdíl několika tisíců.
 • Nás osobně fenka velmi pozitivně překvapila. Je milá, přítulná, poslušná. Když jdeme ven „na volno“, fenka se před zatáčkou vždy zastaví a čeká, než dojdeme, pes na nás takové ohledy nebere.
 • Pokud již máte jiného psíka a chcete mu pořídit kamaráda, sáhněte raději po opačném pohlaví. Kluci a holky si od přírody lépe rozumějí.
 • Obě pohlaví jsou vhodná k dětem. Tito psi jsou vhodní i ke canisterapii (terapie pomocí psa).

Kde bude bydlet?

 • Hlavně Vám nablízku. Tito psi chtějí být hlavně s Vámi. Nemyslete si, že pokud budete mít dva psy, vyřešíte tím problém společnosti. Máme poměrně velkou zahradu a přesto chodíme každý den na procházky. Venčím cca 3 krát denně, jednou ráno před krmením, následně kolem 16 hodině a pak ještě večer.
 • Zda bych toto plemeno doporučil do bytu, k tomu jsem se již vyjádřil. Já bych to moc nedoporučoval a to jak s ohledem na psa, tak na majitele. Pes, který se bude doma nudit, když Vy budete v práci, Vám může zničit zařízení v bytu. V žádném případě bych psa nezavíral do klece! Stojím si za tím, že je to týrání zvířat! Pes do bytu možná ano, ale chce to několikahodinové procházky, spoustu zábavy, her…
 • My máme psy již druhou zimu pouze venku a bez problémů. Jsou v zahradním domku, resp. v boudě postavené v něm. Bouda je dostatečně zateplená.
 • Vzhledem k tomu, že již máme tři psy, tak již nemají volný pohyb po celé zahradě, ale mají svůj ohraničený, dostatečně velkný (prostor cca 200m2).

Čím ho budu krmit?

 • V tomto ohledu je mnoho rozdílných názorů, jak psa krmit. Jako rodina vlastníme dva zoomarkety a v krmení, troufám si říct, se vyznám.
 • Máte tedy několik možností, jak svého psa krmit a není jednoznačné, co je správné a co ne. Chci věřit tomu, že v kvalitních granulích mají psi veškeré potřebné živiny a látky potřebné ke kvalitnímu růstu a životu, ale stačí to? Já osobně bych nechtěl být pes, který by celý život žral jen granule, pil vodu a čas od času dostal nějaké prasečí ucho.
 • Pokud nechcete mít se psem starosti navíc, krmte psa kvalitními granulemi. Určitě mu neublížíte. Je nutné podotknout, že štěňátko roste strašně rychle! Potřebuje velmi kvalitní stravu, tedy i kvalitní granule. Krmivo pro gigantická plemena vyrábí např. Royal canin, řada gigant. Tyto granule se dají na internetu pořídit již od cca 990,-Kč za velký pytel. Jedná se o kvalitní krmivo, kterým také někdy krmíme. Je však mnoho jiných kvalitních granulovaných krmiv. I přesto, že to veterináři moc nedoporučují (nevím proč) granule střídáme. Teď máme nejraději Taste of the Wild. Jsou perfektní.
 • My si na psy čas rádi uděláme a proto krmíme rozmanitěji. Krmíme dvakrát denně. Mají rádi granule Royal canin, Taste, Orijen,  a proto každý den tedy dostávají dávku granulí. Dále psy krmíme syrovým masem i s kostmi: celá kuřata, kuřecí skelety, kuřecí, kachní, husí krky, hovězí, drůbeží srdce, celé ryby i s hlavou! Nejraději mají syrové makrely, lososí odřezky. Dále psům dáváme psacečí nožičky, někdy z nich vyrábíme huspeninu, která je velmi vhodná pro správnou výživu  a stavbu kloubů. Vepřová, hovězí žebra. POZOR Psům dávejte zásadně kosti syrové! Nedávejte zbytky po Vaší stravě! Můžete jim vážně zdravotně ublížit (protržení střeva, zaseknutí kosti v řitním otvoru apod. A hlavně, dávejte kosti s masem! Kosti nenahrazují plnohodnotnou stravu, ale maso na nich částečně ano. Psům sežeňte velké kosti např. hovězí. Psi si čistí zuby, zabaví se a chrupavky na kloubních hlavicích jsou velmi zdravé. Velmi dobrou a rozmanitou nabídku mraženého masa nabízí firma Vetamix. Dále psům dáváme mléčné výrobky jako tvrdé sýry, tvarohy se žloudkem, bílé jogurty, osotatní sýry. Psům dále dáváme zeleninu, ale nedáváme moc mrkve, neboť černí psi mohou chytnout červenou barvu. Zeleninu strouháme syrovou a mícháme do masových směsí. Psi mají rádi např. i jablka. Ty jsme jim účelově nedávali, ale sami si je nacházeli na procházkách. Pomerně zajímavý je systém krmení BARF (krmení masem, kostmi, zeleninou ve vyrovnaném poměru).
 • Dobrou stavu psa poznáte podle:
  • konzistence stolice
  • lesku srsti
  • na rentgenových snímcích
  • celkovém prospívání psa
 • Každopádně, pokud budete chtít, rádi Vám se štěňátkem pomůžeme, poradíme!

Jak se o něj budu muset starat?

 • Každý pes potřebuje péči. Když si přivezete štěňátko domů, budete je muset pozorovat, sledovat, co dělá, kam chodí, co žere…
 • Nelze zapomínat na pravidelné očkování a odčervení. Psy budete muset chránit proti klíšťatům a blechám. Čistit mu uši, popř. zuby. Stříhat chlupy na spodní straně tlapek…
 • Pes musí mít kvalitní stravu, čerstvou vodu a pohyb. Tito psi dost pijí. Štěňátka se krmí častěji i 5 x denně, starší psi budou rádi za stravu podávanou 2 x denně.
 • Jak jsem již uváděl, se psem budete muset chodit každý den na procházky, venčit jej. Pes se částečně naučí nedělat hromádky na Vaší zahradě, ale musíte mu dát možnost!
 • Štěňátko dobře připravte na život s lidmi i s ostatními zvířaty. Naučte jej základní povely. My máme tu filozofii, že pes nemusí dělat kotrmelce, ale musí vždy přiběhnout na zavolání! Je to velký pes a ne každý je takový fanda jako já nebo Vy. Mějte na mysli, že nic neuděláte násilím. Na druhou stranu výchova chce důslednost. Pokud psovi jednou dovolíte jít do postele, on nepochopí, proč předtím mohl a teď nemůže. Bude zmatený. Naučte psa ke mně či k noze a dále sedni, lehni. Tedy opravdu především základy, které musí umět. Následně psa rozvíjejte. Tito psi jsou inteligentní a budou se rádi učit. Já osobně doporučuji cvičák „haf bez obav“. Jsou skvělí, ale myslím si, že je to jen pro lidi v okolí Prahy. Jen pro inspiraci se podívejte na stránky www.hafbezobav.cz.
 • V místě bydliště si zajistěte veterináře, který bude na blízku, když budete potřebovat.

Na co musím stále myslet.

 • Štěňátko vyroste a Vy se o ně budete muset starat i nadále. Není to hračka! Je to živý tvor! Odvěčí se Vám láskou a věrností. Když se domů budete vrace 3 krát denně, pokaždé Vás bude vítat, jako kdyby Vám neviděl několik dní.